aktualności

Piątek, 3.2.2012

Krytyczna sytuacja w popradzkim regionie

Krytyczna staje się sytuacja z dostawami wody pitnej na Spiszu. Podtatrzańskie Przedsiębiorstwo wodociągowe przestrzega odbiorców wody w regionach Poprad, Keżmarok, Stara Lubownia, Lewocza, Spiska Nowa Wieś oraz Gelnica, że z powodu niskiego poziomu wody oraz ekstremalnych mrozów mogą wystąpić przerwy w dostawie pitnej wody w całym regionie działalności przedsiębiorstwa.

czytaj więcej »

Środa, 1.2.2012

Dworce kolejowe będą otwarte całą dobę

Ze względu na bardzo niskie temperatury Zarząd Słowackich Kolei (ZSR) zdecydował, że w celu ochrony zdrowia i życia podróżujących, wybrane dworce kolejowe będą czynne całą dobę do odwołania. W całej Słowacji pozostanie otwartych przez całą dobę prawie 50 dworców w kilku miastach. W celu utrzymania czystości i porządku oraz zapewnienia bezpieczeństwa ludzi na dworcach, również policja będzie ściślej współpracować z ZSR. Koleje wezwały ludzi aby w tej nadzwyczajnej sytuacji byli wobec siebie bardziej wyrozumiali i utrzymywali czystość i porządek.

czytaj więcej »

Wtorek, 31.1.2012

Eurolot wprowadza dodatkowe rejsy

W zwiazku z duzym zainteresowaniem w okresie ferii zimowych lotami z Gdanska do Popradu - EUROLOT www.eurolot.com uruchamia dodatkowe rejsy sobotnie z Gdanska. Rejsy te odbeda sie w dniach 4 stycznia oraz 11 lutego. Z Gdanska, dodatkowy samolot bedzie startowal o godzinie 9:00 (rejs K2103), by na tatrzanskim lotnisku Poprad pojawic sie o 10:45. W drogę powrotna uda sie o godzinie 11: 30 (rejs K2104), w Gdansku ladujac o 13:15.

czytaj więcej »

Poniedziałek, 30.1.2012

Pierwsza ofiara mrozów na Słowacji

Na północy i wschodzie Słowacji dzisiaj zanotowano średnie temperatury od - 15 °C do - 22 °C. Tęgi mróz pod Tatrami zaczyna zbierać śmiertelne żniwo. W Nižnej Šuňave, okres Poprad znaleziono wyziębionego mężczyznę. Niestety lekarzom nie udało się go uratować. W okolicy Popradu temperatura w nocy i rano spadła grubo poniżej - 20°C.

czytaj więcej »

Piątek, 27.1.2012

W słowackiej części Tatr zginął polski snowboardzista

Jak informuje słowacka Horska Slużba do śmiertelnego wypadku doszło w rejonie Chopoka, poza wyznaczonym szlakiem narciarskim. Zginął niespełna 40-letni Polak. Snowboardzista uderzył głową w skały. Nie miał kasku. Pomoc wezwał jego kolega. Okoliczności zdarzenia zbada słowacka policja.

czytaj więcej »

Czwartek, 26.1.2012

Szokująca aukcja

Złowrogo wyglądający obraz nazistowskiego dyktatora Adolfa Hitlera po raz pierwszy od czasu jego namalowania 100 lat temu, został wystawiony na aukcji. Ten obraz sprzedaje dom aukcyjny na Słowacji. Jego cena wywoławcza to 10 tysięcy euro. Dzieło pod tytułem Morski nokturn Hitler namalował w roku 1913 a na aukcji znalazł się dzięki rodzinie pewnej słowackiej kolekcjonerki.

czytaj więcej »

Środa, 25.1.2012

Rodzice i dzieci uciekały z lodowiska walcząc o życie

Dramat ze szczęśliwym zakończeniem przeżyło ponad sto dzieci i ich rodziców podczas przedwyborczego mityngu partii SAS na stadionie hokejowym Hotelu Altis w Námestovie w niedzielę 22 stycznia. Z nieznanych jeszcze przyczyn, zawalił się sufit lodowiska. Tony metalu i materiału izolacyjnego spadające na lód zmusił młodych sportowców, wśród których był Richard Zedník, bardzo znany słowacki hokeista, do szybkiej ucieczki. W walce o życie decydowały dosłownie sekundy.

czytaj więcej »

Wtorek, 24.1.2012

Uwaga na fałszywe banknoty 100 i 500 euro.

Według Narodowego Banku Słowacji w 2011 roku ponad czterokrotnie wzrosła liczba fałszywych banknotów. W przeszłości głównie wykrywano fałszywe banknoty 20 i 50 euro a w minionym roku najwięcej było banknotów o nominałach 100 i 500. W 2011 roku, w sumie wykryto 6260 podróbek w sumie ponad milion euro! Większość tej sumy policji udało się wykryć przed wejściem do obiegu.

czytaj więcej »

Niedziela, 22.1.2012

Silny wiatr i zawieje na północy Słowacji

Silny wiatr w porywach od 26 do 33 metrów na sekundę, może wystąpić na szczytach gór w regionie Orawy, Kysuce, Liptowa, Turci, na Horehroni oraz Spiszu. Słowacki Instytut Hydrometeorologiczny wydał ostrzeżenie drugiego stopnia, które obowiązuje dla wymienionych wyżej terenów do poniedziałku do godz. 18:00. Również w tych północnych regionach Słowacji mogą się tworzyć dzisiaj do godz. 17:00 zawieje i nawiewy śnieżne.

czytaj więcej »

Piątek, 20.1.2012

Afera z jajami

Słowacka Państwowa Inspekcja Weterynarii i Żywności (ŠVPS) nakazała wycofanie z rynku i zwrotu do Polski ponad 220 tys. jaj. Jajka pochodziły z polskich gospodarstw, które przy hodowli kur wykorzystują nie tylko wzbogacone ale także nie wzbogacone klatki, które są od początku tego roku zabronione w Unii Europejskiej. Słowacka Inspekcja znalazła jajka w sklepach Tesco i Metro.

czytaj więcej »

dołącz do nas!