aktualności

Czwartek, 23.2.2012

Na Słowacji znowu drożeje paliwo

Od tego tygodnia stacje paliw na Słowacji podnoszą znowu ceny paliw o około 2-3 euro cent za litr. Średnia cena benzyny 95 po podwyżce osiągnie nowe historyczne maksimum i przekroczy 1,530 €/litr. Średnia cena oleju napędowego będzie kosztować w granicach 1,450 €/litr. Podwyżka jest spowodowana wzrostem cen paliw na giełdzie w Rotterdamie jak również niepewną sytuacją związaną z programem jądrowym Iranu.

czytaj więcej »

Wtorek, 21.2.2012

W weekend +14 °C !!!

Słowaccy meteorologowie na najbliższy piątek przewidują w środkowej części Słowacji aż +14 °C. Po ekstremalnych mrozach które panowały w ostatnich dniach jest to bardzo miła odmiana. Jednak na wiosnę będzie nam trzeba poczekać do końca marca.

czytaj więcej »

Poniedziałek, 20.2.2012

Dworce kolejowe kończą całodobowy dyżur

Ze względu na wzrost temperatury Zarząd Słowackich Kolei (ZSR) zdecydował, że od dzisiaj dworce kolejowe będą czynne tak jak zawsze. Przypomnijmy że w całej Słowacji było podczas ekstremalnie niskich temperatur otwartych przez całą dobę prawie 50 dworców w kilku miastach.

czytaj więcej »

Środa, 15.2.2012

Krytyczna sytuacja na słowackich drogach

Potwierdziły się ostrzeżenia meteorologów. Całą Słowację w nocy zasypał śnieg, który nadal nie przestał padać. Odśnieżarki nie nadążają odśnieżać dróg. Najgorsza sytuacja jest na górskich drogach. Zamknięta jest droga Kremnické bane, również górski przejazd Veľké Pole jest zamknięty dla aut ciężarowych. Do odwołanie jest zamknięty przejazd Čertovica oraz dla tirów zamknięte są drogi przez Donovaly a Šturec. Policia również zamknęła przejście graniczne z Polską w Náchode.

czytaj więcej »

Wtorek, 14.2.2012

Obniżono rating Słowacji

Agencja retingowa Moody's obniżyła rating Słowacji ze stopnia A1 na stopień A2. To oznacza, że od teraz Słowacja przy pożyczaniu pieniędzy dostanie wyższe oprocentowanie. Agencje, decyzję uzasadnia obawami dotyczącymi kryzysu zadłużenia w strefie euro i spowolnienia gospodarczego w regionie. Obniżenie ratingu dotyczy już sześciu państw - obok Słowacji i Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Słowenii i Malty.

czytaj więcej »

Poniedziałek, 13.2.2012

Pożar polskiego tira w Trebiszowie

Strażacy likwidują pożar polskiego tira, który przewoził siarkę. Strażacy informują, że pożar został zgłoszony o godz. 4:15 i akcja gaszenia ciągle się nie zakończyła. Zaczęła się palić również siarka, którą przewoził tir. Jak informuje dowodzący akcją do pożaru doszło na obwodnicy miasta Trebiszów. Opary z palącej się siarki są niebezpieczne dla zdrowia więc strażacy pracują w maskach gazowych. Wiatr przenosi opary w stronę pustych pól więc nie ma zagrożenia dla mieszkańców. Przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana.

czytaj więcej »

Piątek, 10.2.2012

Weekendowe imprezy narciarskie

Weekendowe imprezy w niektórych ośrodkach narciarskich: 11. 2. Donovaly – Záhradište (Riders Park), PARTY in da PARK, 11. 2. - 12. 2. Snowland Valčianska dolina, 6. zawody o Słowacki puchar uczniów, 11. 2. - 12. 2. Skalka - Kremnica, zawody o Słowacki puchar w narciarstwie biegowym, 12. 2. Čertovica, 6. zawody o Słowacki puchar grupy przedszkolnej (5 - 10 lat) w slalomie gigancie "Čertovický čertík"(Czertowicki diablik).

czytaj więcej »

Środa, 8.2.2012

Warunki narciarskie

Warunki narciarskie na Słowacji są bardzo dobre. Na stokach narciarskich znajduje się wystarczająca pokrywa śniegowa do uprawiania sportów zimowych, w niżej położonych miejscach leży od 30 do 40 cm śniegu, ale w większości ośrodków narciarskich pokrywa śniegowa wynosi od 50 do 90 cm. Miejscami leży ponad metr śniegu np. na Orawie, we Wysokich i Zachodnich Tatrach. Śnieg jest twardy – zmarznięty albo proszkowy. Pogoda w górach na ten moment jest pochmurna i temperatura jest wyraźnie pod zerem.

czytaj więcej »

Wtorek, 7.2.2012

Słowak Tomko został przewodniczącym Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości

Słowacki sędzia Peter Tomko w poniedziałek został wybrany na nowego prezesa Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) z siedzibą w Hadze. Poinformował o tym MTS, który jest najwyższym organem sądowym ONZ, decydującym w sporach między państwami. Tomko (55 lat) na szczyt międzynarodowego sądu zastąpił Japończyka Hisashi Owada. Nowym wiceprzewodniczącym MTS został Meksykanin Bernardo Sepúlveda Amor. Kadencja każdego trwa trzy lata.

czytaj więcej »

Poniedziałek, 6.2.2012

Akcja ratownicza w jaskini w Tatrach

Dwudziestu słowackich ratowników pomagało rannemu czeskiemu grotołazowi, który w sobotę utknął na głębokości 1 km w jaskini Javorinka w Tatrach Wysokich. Mężczyzna podczas wspinaczki uszkodził prawą nogę do tego stopnia że nie był wstanie kontynuować wyjścia z jaskini o własnych siłach. Pomoc wezwał jego kolega a dwóch pozostałych zostało z nim. Akcja ratownicza trwała 14 godzin i była bardzo skomplikowana. Rannego Czecha przetransportowano do szpitala w Popradzie.

czytaj więcej »

dołącz do nas!