aktualności

Piątek, 2.12.2011

Słowacy też będą mieć dowody osobiste z chipem

Słowacki rząd pracuje właśnie nad ustawą, która umożliwi wydawanie dowodów osobistych z chipem. Prawdopodobnie ustawa wejdzie w życie od następnego roku. W chipie będą zapisane wszystkie dane, które zawiera standardowy dowód osobisty czyli imię, nazwisko, adres zameldowania, datę urodzenia i dodatkowo grupę krwi oraz wykształcenie.

czytaj więcej »

Czwartek, 1.12.2011

Dalej trwa stan krytyczny w słowackiej służbie zdrowia

Pomimo następnego 9-cio godzinnego spotkania przedstawicieli protestujących lekarzy i rządu nie udało się dojść do porozumienia w sprawie podwyższenia wynagrodzeń. Od dzisiaj są ważne wypowiedzenia 1200 lekarzy. To i tak połowa, ponieważ wstępnie wypowiedzenia złożyło 2439 lekarzy z 7000 pracujących w słowackiej służbie zdrowia.

czytaj więcej »

Wtorek, 29.11.2011

Stan wyjątkowy w 15 szpitalach

Zaostrza się protest lekarzy na Słowacji. Pierwszego października wypowiedzenia złożyło 2400 lekarzy żądając podwyższenia wynagrodzenia do tej pory wypowiedzenia wycofało tylko 400 lekarzy.

czytaj więcej »

Poniedziałek, 28.11.2011

Wielki pożar lasu w okolicy Popradu

Osiem jednostek Straży Pożarnej z Popradu i miejscowości Spišské Bystré a Kravian gaszą pożar lasu, który wybuchł wczoraj późnym popołudniem. Strażacy zgłoszenie przyjęli około godziny 18:00 i od tej pory walczą z pożarem, który rozprzestrzenił się na obszar od 50 do 80 hektarów.

czytaj więcej »

Piątek, 25.11.2011

Wzmożone kontrole policji

Dzisiaj na całym terenie Słowacji będą wzmożone kontrole policji która będzie pilnowała bezpieczeństwa i płynności w ruchu drogowym. Do akcji zostało włączonych 209 jednostek policji.

czytaj więcej »

Czwartek, 24.11.2011

Startuje sezon narciarski na Słowacji

W piatek 25.11. startuje sezon narciarski na Słowacji. Jako pierwszy startuje w ośrodek Rohace - Spalona Dolina. Jazda na nartach w piątek gratis. Więcej na http://www.tatrawestsro.sk/ W sobotę 26.11. uruchamiają wyciągi narciarskie w ośrodku ParkSnow Donovaly. Więcej na http://www.parksnow.sk/zima/pl/index.php

czytaj więcej »

Czwartek, 24.11.2011

BRATYSŁAWA. Jarmark Bożonarodzeniowy już w piątek

W piątek 25.11. w Bratysławie zacznie się Jarmark Bożonarodzeniowy, który potrwa do 23.11. i zapoczątkuje serię jarmarków które potrwają aż do 6.1. Na 84 straganach możemy wypróbować warzone wino, kiełbaski, smaczne dania i ciepłe napoje. Jak również mnóstwo drobności które możemy przeznaczyć na prezenty dla rodziny. 4 stragany będą przeznaczony również dla organizacji charytatywnych.

czytaj więcej »

Czwartek, 24.11.2011

SPORT. Slovan Bratislava i HC Košice chcą grać w czeskiej ekstraklasie

Dwa najbardziej utytuowane kluby słowackiego hokeja HC Košice i HC Slovan Bratislava już w następnym sezonie miały by zagrać w czeskiej ekstraklasie. Dzisiaj odbędzie się spotkanie przedstawicieli czternastu klubów czeskiej Tipsport extraligi, na którym będzie omawiane ewentualne przyjęcie słowackich drużyn.

czytaj więcej »

Poniedziałek, 21.11.2011

Skandal z wywiadem w tle

Jak podają dwa słowackie dzienniki Nový Čas i Pravda w ostatnich miesiącach dochodziło do podsłuchów wielu ich dziennikarzy przez Wojskowy Kontrwywiad podlegający pod Ministerstwo Obrony SR. Podobno wśród podsłuchiwanych był również szef telewizji TA 3 Michal Gučík. Podane wyżej dzienniki twierdzą że posiadają szczegółowy wykaz połączeń podsłuchiwanych dziennikarzy sporządzony przez Kontrwywiad. Do tej pory nie udało się uzyskać oficialnego stanowiska w sprawie podsłuchów od Ministerstwa Obrony SR.

czytaj więcej »

Piątek, 18.11.2011

Słowacja tonie w mgle

Dzisiaj rano Słowacki Instytut Hydrometeorologiczny ogłosił na terenie całej Słowacji ostrzeżenie pierwszego stopnia przed gęstymi mgłami i oblodzeniem dróg. Ostrzeżenie będzie ważne do godz. 18:30.

czytaj więcej »

dołącz do nas!