aktualności

Spotkanie z niedźwiedziem

Data: 17 marca 2024, Niedziela

Spotkanie z niedźwiedziem do jakiego doszło dwa dni temu w słowackich Tatrach kosztowało życie 31-letniej turystki z Białorusi.

W piątek we wczesnych godzinach wieczornych na numer alarmowy HZS - słowackich ratowników zgłoszono, że w rejonie miejscowości Sinná w Tatrach Niskich doszło do spotkania dwóch osób z niedźwiedziem.

Jak informuje HZS para 29 letni mężczyzna i 31 letnia kobieta oboje z Białorusi spotkali na szlaku swojej wędrówki niedźwiedzia. Rozbiegła się w różnych kierunkach, a według przekazanej informacji niedźwiedź popędził za kobietą, która wkrótce zniknęła z pola widzenia swojego kompana.

Na miejsce natychmiast udali się ratownicy HZS z Regionalnego Centrum Niskie Tatry z psem, dwóch członków Centrum Zapobiegania Lawinom z dronami termowizyjnymi, oraz Policjanci i przedstawiciel Zespołu Reagowania na Niedźwiedzia Brunatnego.

Po krótkim czasie pies służbowy odnalazł pod skalnym progiem miejsce, gdzie znaleziono ciało kobiety. Nie dawała oznak życia. Okazało się, że uciekając przez niedźwiedziem spadła ze stromego urwiska.

Niedźwiedź cały czas był blisko, został przepędzony przez psa, krzyki ratowników. Konieczny był też strzał ostrzegawczy.

Drugi z turystów został niebawem odnaleziony. Był przestraszony, ale nie odniósł żadnych obrażeń. Ratownicy HZS sprowadzili go do Domu HZS w Lúčkach.


źródło: HZS, fot. ilustracyjne

« powrót

zobacz także

dołącz do nas!