aktualności

Rocznica tragicznej burzy w Tatrach

Data: 22 sierpnia 2023, Wtorek

22 sierpnia 2019 roku wczesnym popołudniem w Tatrach rozpętała się burza, która po obu stronach granicy pochłonęła w sumie 5 istnień.

"W Zakopanem trwa akcja ratunkowa po tym, jak podczas silnej burzy, która około godz. 13 przeszła nad Tatrami, piorun uderzył w turystów m.in. na Giewoncie. Dotychczasowe doniesienia mówią o 3 ofiarach śmiertelnych i kilkunastu rannych" - tak cztery lata temu portal podhale24.pl rozpoczynał relację z jednego z najtragiczniejszych dni w Tatrach.

Około 13:25 piorun uderzył w skały i łańcuchy w pobliżu krzyża na Giewoncie po polskiej stronie Tatr. Porażeni zostali ludzie na szlaku - w sumie 56 osób wymagało hospitalizacji a cztery zginęły. Śmierć poniosły dwie kobiety w wieku 24 i 46 lat oraz dwoje dzieci w wieku 10 lat. Piątą ofiarą był czeski turysta w Tatrach słowackich, którego piorun jaki nieco wcześniej uderzył w Banówkę, zepchnął w przepaść.

W akcjach ratunkowych udział brały setki ratowników i kilka śmigłowców. Zaangażowane były wszystkie służby a po tragedii w Zakopanem ogłoszono żałobę.

« powrót

zobacz także

dołącz do nas!