aktualności

Beliansky express połączy Kraj Preszowski z Polską

Data: 7 sierpnia 2023, Poniedziałek

Popularne połączenie kolejowe Poprad-Tatry - Stara Lubownia - Muszyna kursuje w każdy weekend do 3 września.

Beliansky Express wprowadza w tym sezonie letnim nową atrakcję. Pasażerowie, którzy kupią bilet na ten pociąg, otrzymają 1 euro zniżki na zwiedzanie Zamku Lubownia i skansenu. Nowość dla pasażerów przygotował Kraj Preszowski oraz IDS Východ we współpracy z Muzeum Lubowniańskim.

Beliansky Express odjeżdża z Popradu do Muszyny w każdą sobotę i niedzielę o 7:29 i 15:29, dociera do stacji docelowej o 9:11 i 17:11. Z Muszyny w przeciwnym kierunku odjeżdża o 10:00 i 17:56.

Na przystanku Stará Ľubovna dla pasażerów pociągu Beliansky Express przewidziany jest bonus. W Muzeum Lubowniańskim pasażerowie mogą skorzystać z 1 euro zniżki na zwiedzanie zamku Ľubovňa i skansenu. Zniżka obowiązuje tylko w dniu przejazdu danym pociągiem. Warunkiem jest okazanie podstemplowanego dokumentu podróży wystawionego przez przewoźnika ZSSK, w przypadku pasażerów z Polski podstemplowanego biletu od przewoźnika Koleje Małopolskie.

Bilet elektroniczny można wyświetlić bezpośrednio w aplikacji mobilnej IDeme vlakom, bilet zakupiony na stronie ZSSK zostanie uznany w formacie pdf. Zniżka nie przysługuje posiadaczom legitymacji kolejowych ważnych na terytorium Republiki Słowackiej ani pasażerom innych pociągów.

Od 1 lipca pasażerowie Belianskiego Expressu mogą skorzystać z połączenia autobusowego do Czerwonego Klasztoru lub Pienińskiego Parku Narodowego, skomunikowanego z pociągiem w Starej Lubowni. Nowością tego połączenia autobusowego jest możliwość przewozu roweru autobusem.

Oprócz zamku i skansenu Stara Lubownia oferuje również inne atrakcje, które warto odwiedzić. Należą do nich średniowieczny obóz wojskowy, wystawa militarna Michała Strenki oraz Ogród Wiktorii z największym labiryntem w Europie Środkowej i wieżą widokową Čertova skala. Warte odwiedzenia są również park Nestville, zamek Plaveč oraz okolice uzdrowiska Vyšné Ružbachy i miejscowości Czerwony Klasztor.
Beliansky Express stwarza turystom ze Słowacji i Polski możliwości zwiedzania również innych miejsc. Należy do nich uzdrowisko Muszyna, która oferuje zabytki, liczne atrakcje i lecznicze źródła. Z Muszyny kursują również pociągi łączące to miasto z Krynicą.

Pociąg zatrzymuje się również w Studenym Potoku, gdzie turyści mogą zwiedzić kompleks golfowy, niedaleką Jaskinię Bielską czy odwiedzić muzeum powozowni i przejechać się bryczką.

Inne przystanki to Kieżmark (Kežmarok) i Biała Spiska (Spišská Belá), gdzie znajdują się ważne zabytki – Kieżmarski Zamek, drewniany kościół artykularny w Kieżmarku, Pałac Strážky i Muzeum J.M. Petzvala w Spiskiej Białej.

Dużą atrakcją jest także samo miasto Poprad, skąd turyści bez problemu dostaną się w Tatry Wysokie podmiejskimi autobusami lub za pomocą składów TEŽ, czyli popularnej tatrzańskiej elektryczki.

« powrót

zobacz także

dołącz do nas!