aktualności

Polskie i czeskie myśliwce ochronią przestrzeń powietrzną Słowacji

Data: 28 sierpnia 2022, Niedziela

Z dniem 1 września Słowacja wycofuje ze służby swoje myśliwce MIG-29, a do czasu dostawy nowych, zakupionych myśliwców F16 kontrole nad przestrzenią powietrzną tego kraju przejmą siły lotnicze Polski i Czech.

Wczoraj w bazie lotniczej Kuchyňa w Malacky podczas trwającego pikniku lotniczego Slovak International Air Fest 2022 Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej RP podpisał trójstronną deklarację z ministrami Czech i Słowacji w tej sprawie.

Polskie i czeskie myśliwce będą operowały z baz w swoich krajach. Zgodnie z umową, w razie potrzeby Słowacja zapewni wsparcie logistyczne państwa-gospodarza. W umowie w sprawie wzajemnego zobowiązania do ochrony przestrzeni powietrznej Republiki Słowacji ministrowie zadeklarowali, że zapewnią niezbędne siły do szybkiego reagowania na potencjalne naruszenia przestrzeni powietrznej Słowacji. Misja polskich i czeskich pilotów, która rozpocznie się 1 września 2022 roku jest odpowiedzią na prośbę ministra Jaroslava Nad’a w związku z wycofaniem z eksploatacji słowackich samolotów MiG-29. Deklaracja wzmacniająca współpracę sojuszniczą to także wyraz solidarności krajów w obliczu zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę.


źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej
oprac. wo/

« powrót

zobacz także

dołącz do nas!