aktualności

Rocznica deportacji słowackich Żydów

Data: 26 marca 2021, Piątek

Dziś mija 79 rocznica pierwszego transportu deportacyjnego słowackich Żydów, w marcu 1942 Słowacja podpisała umowę z Niemcami umożliwiającą ich deportacje.

26 marca 1942 do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz przybył pierwszy transport kolejowy z deportowanymi ludźmi ze słowackiego miasta Poprad.

Mimo trudnych czasów epidemii, Prezes Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz- Birkenau, Agnieszka Molenda zapaliła znicz przed symbolicznymi oryginalnymi wagonami bydlęcymi na Judenrampe Birkenau. Stojąc w miejscu gdzie Niemcy przywozili transporty deportacyjne z całej ówczesnej okupowanej Europy - uczciła minutą ciszy rocznicę pierwszego transportu oraz wszystkie Słowackie ofiary transportów deportacyjnych do Auschwitz. Jak podają źródła było ich ponad 16 tysięcy kobiet dzieci mężczyzn.

Judenrampe jako miejsce wyładunku transportów deportacyjnych funkcjonowało od wczesnej wiosny 1942 roku do maja 1944 roku. To tu wysiadając z bydlęcych wagonów przed dwoma budynkami obozowych magazynów żywnościowych Fünfkartofellagerhale und Krautsilo KL Auschwitz-Birkenau (tj. Ziemniaczarkami i Kwaszarnią), przybyli ludzie byli dzieleni w selekcjach na tych którzy są przydatni dla III Rzeszy i będą pracować w obozie i na tych którzy od razu zostają skierowani na śmierć do komór gazowych. Przez trzy lata to miejsce stało się stacją końcową dla około pół miliona przymusowo deportowanych przez Niemców na śmierć więźniów.

Dziś budynkami obozowych magazynów żywnościowych i tym Miejscem Pamięci, opiekuje się Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Obydwa oryginalne budynki Fundacja ma w planach odbudować i przywrócić do ich pierwotnego stanu, powstanie tu jedyne na świecie Muzeum Judenrampe.

Materiały www.auschwitz-podobozy.org

« powrót

zobacz także

dołącz do nas!