aktualności

Polscy strażacy i medycy z misją na Słowacji

Data: 23 stycznia 2021, Sobota

W odpowiedzi na prośbę rządu Republiki Słowacji, Polska wysłała ok. 200-osobową grupę do wsparcia w przeprowadzaniu testów na obecność COVID-19 wśród mieszkańców regionów przygranicznych i w stolicy kraju.

W skład misji weszło 66 strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz 60 osób z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i diagności laboratoryjni.

W piątkowe południe w Wojskowym Porcie Lotniczym Warszawa-Okęcie z biorącymi udział w akcji medykami spotkał się premier Mateusz Morawiecki.

– Trudno wyobrazić sobie czas cięższy niż czas pandemii, ale Polska, Słowacja, Czechy i Węgry, jako V4, współpracują na wielu polach. Solidarność to nie tylko pomoc i bieżące działania, ale też nasza najlepsza marka eksportowa – powiedział szef rządu. Premier przekazał również swoje podziękowania dla Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, doktora Artura Zaczyńskiego – zastępcy dyrektora ds. medycznych CSK MSWiA oraz wszystkich medyków, którzy na zasadzie wolontariatu zgłosili się do pomocy na Słowacji.

O godz. 14:00 z kolei, na terenie Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, odbyła się odprawa z przygotowującymi się do wyjazdu strażakami. To grupa 66 strażaków PSP, w tym 59 ratowników medycznych. W odprawie wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz małopolski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Piotr Filipek.

Obie grupy będą pomagać w najbliższy weekend w przeprowadzaniu powszechnych testów na obecność koronawirusa na Słowacji. Strażacy PSP będą pracować na terenie przygranicznym, natomiast pracownicy CSK MSWiA będą pomagać w stolicy Słowacji – Bratysławie.

źródło: www.gov.pl, zdj. M. Adamowski

« powrót

zobacz także

dołącz do nas!