aktualności

1408 zarażonych, 24 zmarłych i 619 wyleczonych - aktualny bilans epidemii na Słowacji

Data: 3 maja 2020, Niedziela

Przebieg epidemii COVID-19 na Słowacji, gdzie testom poddano ponad 96 tysięcy pacjentów wydaje się na tyle opanowany, że władze zdecydowały o stopniowym redukowaniu ograniczeń i zakazów. Plan powrotu do względnej normalności rozpisano na cztery etapy.

22 kwietnia rozpoczęto etap pierwszy, w ramach którego otwarto między innymi sklepy i punktu usługowe o powierzchni do 300 m2. Działają też salony samochodowe i komisy, gastronomia może realizować zamówienia z dostawa lub odbiorem, ale bez konsumpcji na miejscu, działają też hotele ale tylko w zakresie noclegu, bez jedzenia i atrakcji typu baseny czy spa.
Otwarte zostały też obiekty sportowe - na wolnym powietrzu i sporty bezkontaktowe.


Wprowadzenie kolejnego etapu łagodzenia restrykcji zapanowane najwcześniej na 6 maja. Otwarte zostaną między innymi zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, place zabaw dla dzieci (do 10 osób) czy atrakcje turystyczne. W hotelach będzie można już korzystać z kąpieli, ale nadal nie będzie można otworzyć restauracji.

W kolejnej, trzeciej fazie otwarte zostaną sklepy i punkty usługowe o powierzchni do 1000 metrów, restauracje z tarasami będą mogły przyjmować gości, będzie też można skorzystać z wybranych zabiegów rehabilitacji i masaży. Otwarte mają zostać także muzea, wystawy i księgarnie.

Dopiero czwarty etap - w nieokreślonym jeszcze terminie - przyniesie otwarcie centrów handlowych, kin, szkół i turystyki w formie podobnej do tej, jaką znaliśmy przed nadejściem zarazy.

Nie wiadomo jeszcze jak długo zamknięte pozostaną granice - teraz działają tylko wybrane przejścia graniczne a samo przekroczenie granicy wiąże nie z odbyciem kwarantanny.

wo/ zdj. P. Korczak

« powrót

zobacz także

dołącz do nas!