aktualności

Kowboje, rodeo i whiskey - zabawa w westernowym klimacie

Data: 8 września 2019, Niedziela

W miony weekend swoje święto odchodzili rolnicy na słowackim Spiszu. W miejscowości Hniezdne, na terenie fabryki whisky Nestville, zorganizowane zostały dożynki w amerykańskim stylu.

W trakcie trwania imprezy, można było oglądnąć wystawę zwierząt hodowlanych i maszyn rolniczych. Na scenie od rana do wieczora występowały zespoły grające muzykę country na przemian ze stepującymi tancerzami. Najmłodsi prezentowali się w konkursie skoków królików przez przez przeszkody. Były pokazy bacowskie, degustacje whisky i konkurencje dla publiczności związane z dożynkami.

Największą publiczność przyciągnęła jednak arena dla koni i byków. Od rana odbywały się tam liczne konkurencje farmerskie takie jak wyścig dookoła beczek na czas czy łapanie byka na lasso. Główną atrakcją miało być jednak rodeo – wydarzenie, które w naszym regionie należy do rzadkości. Pokazy ujeżdżania byka przyciągnęły tłumy. Zawodnik, aby zaliczyć konkurencję musi wytrzymać na byku 8 sekund. Wydawało by się, że tak krótka chwila to nic trudnego, ale ta sztuka udała się nielicznym. Pozostali widowiskowo spadali z byka i uciekali przed zwierzęciem z areny.

Wieczorem miały miejsca wręczenia nagród dla najlepszych zawodników oraz koncerty muzyki country. Choć Hniezdne oddalone jest od polskiej granicy zaledwie o 30 kilometrów, widać tutaj dużą różnicę kultur i tego jak inaczej można obchodzić najważniejsze święto dla rolników. Fabryka Nestville otwarta jest cały rok, można wybrać się na wycieczkę i zwiedzić destylarnię poznając kulisy wyrobu jednego z najpopularniejszych alkoholi na świecie.

Tekst i zdjęcia Michał Adamowski

« powrót

galeria zdjęć

zobacz także

dołącz do nas!