aktualności

Slovak International Air Fest 2017 (duża galeria)

Data: 30 sierpnia 2017, Środa

Od kilku lat ostatni weekend sierpnia na Słowacji to termin, w którym odbywają się największe w tym kraju pokazy lotnicze. Impreza co roku czymś zaskakuje i ściąga tysiące widzów.

Ten rok był rekordowy, bowiem na lotnisko przyjechało 150 tys widzów, co dla liczącej 5 milionów mieszkańców Słowacji - jest dobrym wynikiem.

W tym roku Slovak International Air Fest (SIAF) konkurował z odbywającą się w tym samym czasie imprezą w Radomiu. Choć może słowo konkurował, jest w tym przypadku zbyt dosadne, bo jednak były to dwie różne imprezy zorganizowane na różnym poziomie.
Co wyróżniało w tym roku SIAF? Na pewno “egzotyka” – czyli udział grupy akrobacyjnej ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich AL FURSAN, która przez dwa dni pokazała na niebie znakomite show, za które została nagrodzona brawami, a kolejka do namiotu z autografami po pokazie nie miała końca!
Na słowackim niebie po raz pierwszy pojawił się Airbus A380 – największy samolot pasażerski na świecie, który przyleciał prosto z fabryki, tylko po to, by na minimalnej wysokości zaprezentować się publiczności. W sobotę z USA przyleciał również największy samolot, ale w kategorii bombowców – B52 Stratofrotress, a w niedzielę również z USA - naddźwiękowy bombowiec Rockwell B-1 Lancer.

Pokazów w locie przez dwa dni było naprawdę dużo. 16 godzin podniebnych ewolucji przy wyśmienitej pogodzie zbudowało niesamowitą atmosferę, gdzie każdy wyjeżdżał z lotniska uśmiechnięty i zadowolony. Jak co roku pokazały się myśliwce bojowe, które na co dzień strzegą europejskiego nieba: Jas 39-Gripen, Eurofighter Typhoon, F-16, F-18 Hornet. Byli również akrobaci – Frantisek Pytlik i legenda pokazów lotniczych Zoltan Veres, który zaskoczył wszystkich i dołączył do grupy Al Fursan na koniec pokazu i zrobił z nimi wspólny pożegnalny przelot, a następnie rozpoczął swoje show.

Ciekawym dodatkiem była grupa Pterodactyl Flight, która na samolotach z okresu I Wojny Światowej, zrobiła na niebie małą inscenizację walki powietrznej, z elementami pirotechniki na ziemi, podczas której wysadzono m.in samolot! Było na co popatrzeć!


tekst i zdjęcia Michał Adamowski

« powrót

galeria zdjęć

zobacz także

dołącz do nas!